Prevence - odčervení,očkování....

Odčervování

Psi se často nakazí škrkavkami,tasemnicemi,roupy - u štěňat to může vyvolat nepříjemné potíže,dospělci se s problémem vyrovnávají lépe,ale pozor mohou nakazit Vás!

Doporučené schéma:

Štěňata - prvně ve 3-4 týdnech - následně každých 14 dní do věku 3 měsíců

            - od 3-6 měsíců 1x měsíčně

Dospělci - alespoň 2x za rok

 

Jak funguje antiparazitikum?

Většina preparátů nemá kumulativní charakter a zabije parazity,které jsou v těle zvířete v moment odčervení.Pokud zvíře žije v prostředí, kde je větší pravděpodobnost zamoření (velkochovy,útuky),doporučuje se odčervovat 4x ročně i dospělá zvířata.

Tabletka je většinou na 10 kg,pokud má Váš mazlíček třeba 3,5 kg,klidně můžete podat polovinu tablety. Ideální je podat s potravou. U problematických psů je možno použít odčervovací pastu.

Cena tablety na 10kg se pohybuje kolem 30,- kč,takže se nebojte odčervit!

 

Zevní parazité (blechy,klíšťata,svrab....)

- zde je velký prostor pro různé preparáty, nedoporučuji pouze použití šamponu na postižené zvíře,neboť se zbavíte pouze parazitů na zvířeti,ale často Vám z prostoru opět dojde k opakované invazi

pipeta za krk - na klíšťata obecně 1 měsíc,na blechy 2-3 měsíce dle výrobce (např.Prac-tic, Frontline,Effipro....)

                    - na svrab např. Stronghold - má i kumulativní efekt na škrkavky,ničí blechy a dále se doporučuje proti srdeční červivosti-zejména při cestování na                       jih Evropy (CHorvatsko,Itálie,Řecko...)

obojky          - vydrží 4-6 měsíců, doporučuji Scalibor

 

Očkování-vakcinace

Vzteklina - v ČR je povinné očkování proti vzteklině.

Vzeklinu je možné očkovat od 3 měsíců věku a lze podat 3 letou vakcínu.

 

Doporučené schéma vakcinace štěněte:

Kdy prvně vakcinovat?

Nejlepší varianta je ponechat štěňata u matky do 9 týdnů a naočkovat 5 kombinaci(psinka,parvoviroza,hepatitída,laryngotracheitída,leptospiroza).

Za 3 týdny revakcinace stejnou vakcínou a je možné podat v kompletu se vzteklinou. Další očkování je pak za rok nebo v roce.

Pokud majitel chce odebrat štěně co nejdříve,nebo byla nutnost toto udělat (úvnava matky), vakcinuje se psinka a parvoviroza a následně se pokračuje jako ve výše uvedeném schématu.

Dále se revakcinuje každý rok. U starých zvířat se doporučuje vakcinovat pouze vzteklina- odvislé od plemenné příslušnosti.

Cena vakcinace se pohybuje dle regionu od 350 kč.

 

Další doporučené vakcinace

 

Borelioza (přenáší klíště) - toto onemocnění většinou proběhne latentně,aniž bychom si všimli příznaků. Často postihuje pohybový aparát což je problém zejména u velkých plemen psů.

Vakcinace štěňat se doporučuje v zimních měsících,kdy se ještě nemohla setkat s klíštětem. U starších zvířat je doporučeno udělat test na prokázání protilátek a následně naočkovat.

Test se provádí na "počkání",jeho cena je kolem 800,-kč a zároveň se testuje erlichioza,anaplasmosa a srdeční červivost.Vše za uvedenou cenu!

 

Cena vakcinace jedné dávky je od 400,-kč a na začátek jsou dvě dávky v rozmezí 3 týdnů. Dále každoroční revakcinace.

 

Tetanus

-doporučeno očkovat u loveckých či pracovních psů

- prvně vakcinace ve 3 měsících,revakcinace za 3 týdny a dále pak po 2 letech

Cena vakcinace od 300,-.

 

Psincový kašel

- zejména u psů navštěvujících výstavy

-intranazální aplikace od třech týdnů,revakcinace za rok